Tak wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości, który w poniedziałek był gościem porannego „Studia Bałtyk”, uzasadnił zapowiedź utworzenia programu wsparcia dla miejscowości popegeerowskich.

- Chcemy, aby nierówności, które zostały stworzone przez liberalne reformy z początku lat 90' były stopniowo niwelowane. To szczególnie ważne w naszym regionie. I tu, i w innych częściach kraju są przecież gminy, których nie stać na przeprowadzenie podstawowych inwestycji, takich jak: remont dróg wewnętrznych, postawienie przystanków autobusowych, montaż oświetlenia itp. Wynika to przede wszystkim z ich sytuacji finansowej. Z zaciągniętymi wcześniej kredytami np. na budowę kanalizacji czy inne inwestycje, gminy nie mają środków na wkład własny w kolejnych programach inwestycyjnych - powiedział parlamentarzysta. - Chcemy im pomóc, ponieważ nie może być tak, że jedni budują nowoczesne mosty, a drugim brakuje na remont remizy. Uważam, że na te podstawowe kwestie muszą znaleźć się pieniądze. Właśnie dlatego planujemy uruchomić program wsparcia dla miejscowości popegeerowskich - dodał.

Wiceszef MSWiA powiedział, że nie określono jeszcze, ile pieniędzy będzie do wykorzystania w programie: - Nie jestem w stanie powiedzieć, jak wielka to będzie kwota. Będzie to jednak zapewne program wieloletni, bo inwestycje w gminach popegeerowskich będą prowadzone w perspektywie dłuższej niż półroczna czy roczna.

Anna Popławska zapytała naszego gościa także o ewentualne wsparcie z budżetu państwa remontu koszalińskiego wiaduktu w ciągu Alei Monte Cassino. - Mam świadomość, że to bardzo ważna dla Koszalina inwestycja. Będę starał się ją wspierać. Wszystkie ręce na pokład! Problem z wiaduktem pojawił się jednak niemal dosłownie z dnia na dzień. Rozmawiałem na ten temat z prezydentem Koszalina, który powiedział, że miasto jest w trakcie przygotowywania projektu remontu. Musimy więc poczekać na konkretne wnioski ze strony miasta. Wówczas będziemy mogli rozmawiać o pomocy dla tej inwestycji.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/ar

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z ministrem Pawłem Szefernakerem