fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Polskie rolnictwo to polska racja stanu, to europejska racja stanu - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Bralinie w Wielkopolsce podczas III Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni polskiej wsi”. Zapowiedział program pomocy dla wsi, w których były PGR-y.

W niedzielę w wielkopolskim Bralinie k. Kępna odbyło się III Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni polskiej wsi”. W dożynkach wziął udział premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie rodziny, pracy i polityki społecznej, a także rolnictwa i sportu.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zwrócił się do rolników i powiedział, że za ten wielki trud pracy rolnika serdecznie im dziękuje: - Chcę wam się pokłonić, bo w najpiękniej możliwy sposób łączycie tradycje, wielką polską kulturę i wiarę z dniem dzisiejszym, ale również odważnie patrzycie w przyszłość.

Jak mówił, w tak szczególnym roku jak 2020, kiedy cały świat został dotknięty epidemią jeszcze bardziej zdajemy sobie sprawę, że polskie rolnictwo to polska racja stanu.

Szef rządu zauważył, że kiedy rozmawia z rolnikami i pyta, co jeszcze jest im potrzebne, to mówią, że współpraca pomiędzy rolnikami, samorządowcami, przedsiębiorcami i rządem: - Z naszej strony tę współpracę chcę państwu obiecać.

Zdaniem Morawieckiego, polska wieś zawsze była bastionem polskości i moralnego prawa: - Na polskiej wsi tak znaczyło tak, nie znaczyło nie a uścisk dłoni był ważniejszy od pieczęci notarialnej. Polska wieś i rolnik to honor najwyższej rycerskiej próby.

Podczas podziękowań dla rolników premier wspomniał też o kołach gospodyń wiejskich i ochotniczych strażach pożarnych: - Dbają o tradycję, kulturę, bezpieczeństwo i życie polskiej wsi.

Morawiecki podkreślił, że rząd konsekwentnie realizuje zobowiązania wobec wsi: - Dlatego kilka dni temu w Brukseli wywalczyliśmy dodatkowo 30 mld euro.

Zapowiedział też likwidowanie błędów z przeszłości podczas transformacji wobec niektórych mieszkańców pegeerowskich wsi, które w latach 90. i dwutysięcznych były skazane na zapomnienie i biedę: - Od najbliższego roku ruszamy z programem wsparcia dla wsi, w których były PGR-y. To jest ważne, aby wyrównać szanse dla wszystkich mieszkańców tych wiosek, które zostały boleśnie dotknięte niesprawiedliwością polskiej transformacji.

Zaproszenie na uroczystość otrzymał też prezes PiS Jarosław Kaczyński, jednak - jak wyjaśnił w liście - nie mógł w nim uczestniczyć z przyczyn osobistych. List w jego imieniu odczytał poseł PiS Jan Dziedziczak: - Dziś podczas obchodów 3. Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni polskiej wsi” składamy podziękowania jej mieszkańcom, dlatego pragnę w imieniu Prawa i Sprawiedliwości pokłonić się głęboko polskim rolnikom, hodowcom, sadownikom, ogrodnikom, pracownikom otoczenia produkcji rolnej oraz wszystkim innym osobom pracującym na rzecz szeroko pojętego rozwoju obszarów wiejskich, z całego serca podziękować państwu za ten codzienny trud, żmudną pracę, dzięki której nie brakuje chleba na naszych polskich stołach. Bóg zapłać.

Zapewnił jednocześnie, że PiS i rząd Zjednoczonej Prawicy będą w dalszym ciągu dbać o interesy polskiego rolnictwa oraz dokładać wszelkich starań, by zrównoważony rozwój obszarów wiejskich przebiegał jak najintensywniej.