fot. Anna Winnicka
W tym roku na Rynku Staromiejskim wystąpiły zespoły prezentujące kulturę ukraińską, romską, niemiecką, żydowską, kaszubską oraz polską.

W ten sposób koszaliński oddział Związku Ukraińców w Polsce, organizator spotkania chce otwierać społeczeństwo polskie na kulturę mniejszości narodowych oraz etnicznych i tym samym szerzyć tolerancję wobec odmienności kulturowej.

Zdaniem Petera Jeske, członka zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, takie spotkania są bardzo ważne dla samych mniejszości: - W województwie zachodniopomorskim jest wiele mniejszości narodowych, które szanują swoją historię. Dlatego też powstało Spotkanie Kultur, które zainicjował Roman Biłas. Pierwsze było kameralne i odbyło się w Domku Kata. Teraz to duża impreza, którą wszystkie mniejszości uważają za ważną i która te mniejszości integruje.

W tym roku gwiazdą jubileuszowych spotkań był zespół ukraiński "Horpyna" z Olsztyna, który do Koszalina zawitał już kolejny raz. Lider zespołu Włodzimierz Kuper chętnie wraca m.in. do koncertu w Polskim Radiu Koszalin, który odbył się w 2011 roku: - Nasz koncert w Radiu Koszalin został przyjęty bardzo ciepło. Często go wspominamy. Trzeba takie spotkania organizować i pokazywać, że są mniejszości w Polsce. Publiczność może wówczas zobaczyć Romów, Ukraińców i Kaszubów. To pomaga budować lepsze relacje z i między mniejszościami.

Na Spotkaniach Kultur wystąpił też romski zespół "Romanca", kaszubski "Fukus", niemiecki "Oder Blass Band", polski "Faceci po przejściach", ukraińska wokalistka Vika Fedotowa oraz młodzież z ukraińskiego liceum w Białym Borze. Uczestnicy spotkania mieli też możliwość posmakować tradycyjne kaszubskie wypieki oraz nabyć wyroby artystyczne ukraińskich oraz polskich twórców.

aw/ar

fot. Anna Winnicka
fot. Anna Winnicka
fot. Anna Winnicka

Posłuchaj

Peter Jeske, członek zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce
Włodzimierz Kuper, lider ukraińskiego zespołu "Horpyna" z Olsztyna