fot. prk24.pl
Na Pomorzu Zachodnim od przyszłego roku działać będzie jedna dyspozytornia pogotowia ratunkowego. Dla dzwoniących pod numer alarmowy 112 i numer pogotowia nic się nie zmieni.

Zgodnie z zapisami ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zmiana wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. - poinformowały w czwartek służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim przygotowany został projekt aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Państwowego Ratownictwa, który zakłada pozostawienie na Pomorzu Zachodnim jednej dyspozytorni zlokalizowanej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

- Koncentracja dyspozytorni nie wpływa na sposób wzywania zespołów ratownictwa medycznego do stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego ani na czas dotarcia zespołu ratownictwa medycznego do pacjentów w warunkach pozaszpitalnych - podkreśla dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu Paweł Rodzoś.

Od przyszłego roku w jednej dyspozytorni będą pracować osoby zatrudnione na 54 etatach.

System powiadamiania został skonstruowany tak, by dyspozytorzy z dowolnego miejsca w kraju mogli kierować karetki w odpowiednie miejsce bez względu na to, gdzie jest osoba dzwoniąca po pomoc.