fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz
Drzewka zasadzili przedstawiciele kilku redakcji.

Zdaniem leśników projekt ma pomóc m.in. w promocji ich działalności. Chodzi na przykład o odnawialne źródła energii czy materiałów.

- Bez lasu nie moglibyśmy funkcjonować. Zwróćmy uwagę, ile produktów powstaje z drewna. To bardzo ekologiczny i odnawialny surowiec. Trudno jest go czymkolwiek zastąpić - podkreślił Marek Stasiuk z regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.

W lesie dziennikarzy zasadzono cisy. Sławomir Piątkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Warcino, podkreślił, że te drzewa od wieków były ważne dla człowieka: - Są związane z kulturą słowiańską. Miały duże znaczenie dla meblarzy. Z drewna cisowego wyrabiano także łuki i kusze.

Oprócz zasadzenia młodych cisów, w Szczecinku wypuszczono na wolność trzy młode pustułki. Jak zaznaczył Kamil Szydłowski z Nadleśnictwa Warcino, będą one spełniały ważną funkcję w mieście: - Te ptaki budują gniazda na najwyższych obiektach miejskich - na przykład wieżach kościelnych czy ratuszowych. Żywią się gryzoniami, więc tych zwierząt w mieście będzie trochę mniej.

Ptaki wcześniej z rozmaitymi urazami trafiły do ośrodka rehabilitacji ptaków drapieżnych Nadleśnictwa Warcino.

kk/rż

Posłuchaj

Marek Stasiuk
Sławomir Piątkowski
Kamil Szydłowski