fot. Jacek Żukowski
Pacjent będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę, zgodnie z przyjętą ścieżką postępowania terapeutycznego oraz koordynatora, który poprowadzi go przez cały proces leczenia – powiedział Marcin Prusak, rzecznik prasowy szpitala w Słupsku.

Najważniejszym celem utworzonej w 2019 roku Krajowej Sieci Onkologicznej jest poprawa sytuacji pacjentów onkologicznych poprzez stworzenie struktury, która zapewni im kompleksową i koordynowaną opiekę onkologiczną, w oparciu o jednolite standardy diagnostyki i leczenia. Zgodnie z założeniami pacjenci, niezależnie od miejsca zamieszkania, będą mieli zapewniony równy dostęp do świadczeń onkologicznych, będą również monitorowani pod względem postępów i jakości leczenia.

KSO zakłada podział an trzy poziomy referencyjności. Na najwyższym znajdą się Krajowe Ośrodki Wiodące. Drugi poziom będą stanowić Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące, a trzeci - ośrodki satelitarne i współpracujące. Procedury wysokospecjalistyczne, zarówno w zakresie diagnostyki, jak i terapii będą realizowane przez ośrodki pierwszego i drugiego stopnia. Radioterapia i chemioterapia mają być w ośrodkach o trzecim stopniu referencyjności.

Szpital w Słupsku znalazł się w gronie ośrodków współpracujących II poziomu w województwie pomorskim.

- Z sieci onkologicznej skorzystać mogą pacjenci, u których rozpoznano nowotwór złośliwy gruczołu krokowego, jajnika, jelita grubego, płuca oraz piersi - wymienia Marcin Prusak, rzecznik prasowy słupskiego szpitala.

W województwie pomorskim do sieci onkologicznej należą: Szpital Specjalistyczny w Chojnicach, Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim, Copernicus w Gdańsku, Szpitale Pomorskie w Gdyni, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, Szpital Specjalistyczny w Prabutach.

jż/od/ar

Posłuchaj

Materiał Jacka Żukowskiego