Opracowywana jest dokumentacja i pozyskiwane są zgody administracyjne. Przetarg na wybór wykonawcy zostanie ogłoszony w II połowie 2023 r. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2025-2028.

W ramach inwestycji powstanie odcinek drogi o długości 9 km. Obwodnica Słupska i Kobylnicy m.in. wyprowadzi ruch tranzytowy i poprawi bezpieczeństwo.

- Nie mam wątpliwości, że inwestycja jest bardzo potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców, dlatego od samego początku zabiegałem o wpisanie jej na listę rządowego programu 100 obwodnic. Nowa droga wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i zmniejszy korki w Słupsku. Każde takie działanie to kolejny krok w rozwoju naszego regionu - podkreślił Piotr Müller, rzecznik rządu oraz słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Inwestycja będzie powiązana z realizacją drogi ekspresowej S6. Obecnie budowana jest pierwsza część tej trasy w kierunku Trójmiasta.

Program 100 obwodnic to jeden z pięciu flagowych programów tzw. Piątki na 100 dni, zapowiedzianej po wyborach i realizowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Na budowę 100 obwodnic o łącznej długości ok. 820 km zostanie przeznaczonych prawie 28 mld zł.

red./rż