Fot. Arkadiusz Wilman
Fot. Arkadiusz Wilman
Fot. Arkadiusz Wilman
Fot. Arkadiusz Wilman
Fot. Arkadiusz Wilman
Fot. Arkadiusz Wilman
Dziś rano w Mścicach funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z policjantami i pracownikami Sanepidu przeprowadzili kontrolę autobusów dowożących dzieci do szkoły.

- Sprawdziliśmy dwa pojazdy należące do tego samego przewoźnika. W przypadku pierwszego pojazdu został zatrzymany dowód rejestracyjny oraz zabroniona dalsza jazda. Powodem było niesprawne oświetlenie oraz pasy bezpieczeństwa, a także niedziałające prawidłowo wyjścia awaryjne. Z kolei drugi pojazd nie był wyposażony w wymaganą drugą gaśnicę - powiedział Tomasz Krawacki, naczelnik wydziału inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie.

W szkolnych przewozach autobusowych, w związku z pandemią Covid-19, obowiązują zasady jak w transporcie publicznym: - Sprawdzamy, czy dzieci i młodzież przewożeni są w wymaganym reżimie sanitarnym. Kierowcy mieli na stanie środki do dezynfekcji rąk i powierzchni. Zgodnie z przepisami klimatyzacja była wyłączona. Niemniej jednak były pewne zastrzeżenia dotyczące czystości kokpitu - podkreśla Kamila Sadowska, kierownik Sekcji Higieny Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koszalinie.

W pierwszych tygodniach ubiegłego roku szkolnego sprawdzono ponad 1400 autobusów szkolnych. Inspektorzy ITD zatrzymali 151 dowodów rejestracyjnych i wycofali z ruchu 39 autobusów z powodu wykrytych nieprawidłowości.

aw/iw