Kilkudziesięciu odtwórców historycznych zabierze nas w prawdziwą wyprawę w czasie.

Wszystko za sprawą II edycji Festiwalu Wczesnośredniowiecznego "Budzistowo - dawny Kołobrzeg", który zaplanowano w dniach 5-6 września w podkołobrzeskim Budzistowie. Głównym celem przedsięwzięcia, którego organizatorami jest Gmina Kołobrzeg, Muzeum Oręża Polskiego oraz Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae jest przybliżenie szerszej publiczności niesamowitej historii Budzistowa, jako starego Kołobrzegu i pierwszego na Pomorzu biskupstwa.

Motywem przewodnim Festiwalu będzie dawne życie podgrodzia. Odtwórcy historyczni okresu wczesnopiastowskiego stworzą obozowisko z przełomu X i XI w. i zaprezentują jak wyglądała codzienność w naszej części Pomorza. W obozowisku, złożonym z około trzydziestu namiotów, realizowane będą warsztaty oraz pokazy. Odwiedzający poznają tajniki pracy kowali, cieśli, myśliwych oraz innych profesji z tego okresu. Widzowie będą mogli podziwiać kunszt wojowników, a także ich wyposażenie.

Warsztaty i pokazy będą realizowane stale przez cały czas trwania Festiwalu. Ich celem jest, by każdy uczestnik, niezależnie od pory przybycia, mógł się zapoznać z całością programu. Dla osób, które czują głód wiedzy historycznej przygotowano prelekcje dotyczące dziejów Budzistowa w czasach pierwszych Piastów. Dla najmłodszych widzów będą osobne zajęcia, także utrzymane w tonie historycznym.

red./kolobrzeg.pl