fot. PAP/Adam Warżawa
Słupszczanin znalazł się w gronie 41 zasłużonych działaczy antykomunistycznych, którzy otrzymali w niedzielę w Gdańsku to wyróżnienie.

Ktoś jeszcze o nas myśli, o tych ludziach, zapomnianych, niewidocznych na zdjęciach. Byłem kolporterem, rozwoziłem ulotki po całej Polsce, potem wyrzucili mnie z mieszkania i straciłem pracę - wspomina Franciszek Burek.

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956–1989 wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Uroczystość odbyła się w niedzielę w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Krzyż Wolności i Solidarności to odznaczenie państwowe przyznawane zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956-1989. Jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego.

Odznaczenie zostało ustanowione przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano je w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

PAP/ar