fot. pixabay.com
Jak polskie prawo je chroni? Jak mogą pomóc same sobie? Jak inni powinni reagować i co mogą zrobić? O tym w poniższym materiałach.

Ochrona kobiet przed wszelkimi formami przemocy oraz zapobieganie, ściganie i eliminację przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Przyczynienie się do eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet oraz wspieranie rzeczywistego równouprawnienia kobiet i mężczyzn, w tym poprzez wzmocnienie pozycji kobiet - takie, m.in cele stawia konwencja stambulska przed 45. państwami, które ją ratyfikowały i do których należy Polska. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wypowiedzenie konwencji i złożył w tej sprawie wniosek do ministerstwa rodziny. O powody takiej decyzji Renata Pacholczyk zapytała Marcina Sławeckiego z Ministerstwa Sprawiedliwości.

materiał Renaty Pacholczyk

O to, czy przemoc domowa jest powszechna zapytaliśmy Renatę Durdę - kierowniczkę ogólnopolskiego pogotowia dla ofiar przemocy Niebieska Linia.

materiał Joanny Lejtan - część pierwsza
materiał Joanny Lejtan - część druga

Jest coraz większa świadomość społeczna, aby karać sprawców przemocy. Także w dziedzinie prawa następują zmiany, pozwalające lepiej chronić ofiary tej przemocy - to opinia sędziego Sławomira Przykuckiego, rzecznika prasowego Sadu Okręgowego w Koszalinie.

materiał Grażyny Preder

Dorota Chałat, koordynatorka Centrum Praw Obywatelskich I Koszalińskiego Centrum Praw Kobiet, działającego od roku pod patronatem stowarzyszenia Era Kobiet mówi o zatrważających statystykach: - W 2018 roku odnotowano ponad 88 tys. ofiar przemocy w rodzinie. Kobiety stanowiły 73,8 proc. z nich (ponad 65 tys.).

materiał Joanny Lejtan

kk/jl/rp/gp/ar