Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Gościem Andrzeja Watemborskiego był doktor Piotr Perliński z Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi Akademii Pomorskiej w Słupsku.

- Nasz instytut obecnie prowadzi badania dotyczące mikrobiologii powietrza południowego wybrzeża Bałtyku. Sprzęt, który jest tutaj rozstawiony służy do wyłapania tego co lata w powietrzu. Chodzi między innymi o bakterie, grzyby i pyłki. Często zapominamy, że mikroorganizmy możemy znaleźć w glebie, wodzie, powietrzu, a nawet w nas. W Ustce posiadamy 6 stanowisk i to właśnie one umożliwiają nam pomiar - wytłumaczył Piotr Perliński.

- W Ustce jest obecnie bardzo dużo wczasowiczów. Jesteśmy ciekawi, czy mniejsza ilość turystów na plażach wpłynie na zawartość mikroorganizmów w powietrzu. Nie badamy tych miejsc tylko pod względem biologicznym. Chcemy mieć pełen obraz, dlatego kontrolujemy także siłę wiatru, temperaturę powietrza, ilość pyłów zawieszonych w powietrzu oraz promieniowanie - dodał Piotr Perliński.

Audycję zrealizowano w ramach projektu „Aktywna Akademia” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

aw/mw

Posłuchaj

Rozmowa Andrzeja Watemborskiego z Piotrem Perlińskim