fot. Anna Wańtuchowicz
Rzecznik rządu i poseł ziemi słupskiej przekazał dziś trzy umowy, dzięki którym gmina Słupsk pozyskała trzy miliony złotych oraz czek na 300 tysięcy złotych na modernizację szkoły w Smołdzinie.

- Dzisiaj pani wójt gminy Słupsk otrzymuje trzy umowy i tym samym ponad trzy miliony złotych na realizację celów na terenie gminy. Program rekompensat dla ziemi słupskiej przechodzi więc już do kolejnego etapu i jest realizowany zgodnie z zapowiedziami - stwierdził Piotr Müller, podczas konferencji prasowej w słupskiej delegaturze Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Jak powiedziała wójt gminy Słupsk Barbara Dykier, pozyskane środki finansowe już zostały przeznaczone na konkretne cele: - Są to: budowa boiska wielofunkcyjnego w miejscowości Krępa oraz dwa ciągi komunikacyjne - nowa droga w Głobinie i modernizacja drogi w Siemianicach.

Minister Müller przekazał również czek na 300 tysięcy złotych na modernizację szkoły w Smołdzinie. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej Prezesa Rady Ministrów. Wójt gminy Smołdzino Arkadiusz Walach wymienia na co zostaną przeznaczone: - Wydamy je na modernizację zespołu szkolno-przedszkolnego. Zaplanowaliśmy wymianę systemu grzewczego na ekologiczny, wymianę podłóg w siedmiu salach i remont dwóch toalet dla przedszkolaków.

Jak mówił rzecznik rządu, region słupski w ciągu ostatnich dwóch lat otrzymuje rekordowe pieniądze ze środków rządowych. Wymienił m.in. dodatkowe środki na budowę drogi krajowej nr 21 i trasę S6.

Piotr Müller: program rekompensat jest realizowany zgodnie z zapowiedziami | Źródło: Anna Wańtuchowicz, Adam Iwaszkiewicz

115 milionów złotych wsparcia dla regionu słupskiego w ramach rekompensat za budowę tarczy antyrakietowej

Podpisane dzisiaj umowy umożliwią gminie Słupsk realizację następujących zadań: przebudowę drogi gminnej wraz z przebudową sięgaczy w miejscowości Głobino (ponad 2,5 mln zł dofinansowania), przebudowę i rozbudowę ulic: Rzemieślniczej, Brzozowej oraz Miejskiej w Siemianicach (ponad 400 tys.) oraz budowę wielofunkcyjnego boiska w Krępie Słupskiej (360 tys.). Dodatkowo, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smołdzinie otrzyma z ogólnej rezerwy budżetowej prawie 300 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom placówka przejdzie gruntowną modernizację m.in. kotłowni i łazienek.

To kolejne inwestycje realizowane dzięki rekompensatom za budowę tarczy antyrakietowej. Pierwsze umowy podpisano już w czerwcu, podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Pomorzu. Łączna kwota dofinansowania wyniosła wówczas prawie 14 mln zł. Pieniądze te zostały przeznaczone na następujące inwestycje: przebudowa ul. Zygmunta Augusta w Słupsku (ponad 6,5 mln zł), budowa i wyposażenie przedszkola we Włynkówku (prawie 3 mln zł), przebudowa i rozbudowa ulicy Spacerowej w Siemianicach (prawie 2 mln zł), przebudowa ulicy Pogodnej w Siemianicach (ponad milion zł), rozbudowa Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Kończewie (700 tys. zł), I etap modernizacji kompleksu sportowego przy ul. Zielonej w Słupsku (ponad pół mln zł) oraz I etap prac w związku z budową Centrum Przesiadkowego w Kępicach (ponad 200 tys. zł). Większość inwestycji jest już realizowanych.

W ramach rządowego programu rozwoju regionu słupskiego z tytułu funkcjonowania tarczy antyrakietowej z budżetu państwa do samorządów ziemi słupskiej trafi około 115 mln złotych.

jż/ar

fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski

Posłuchaj

Piotr Müller, rzecznik rządu i poseł ziemi słupskiej
Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk
Arkadiusz Walach, wójt gminy Smołdzino