fot. prk24.pl
Część gmin zrezygnowała z organizacji święta plonów. W niektórych samorządach skupiono się na uroczystościach religijnych i konkursach na najładniejszy wieniec dożynkowy.

- Ze względu na duże przywiązanie do tradycji, proponujemy dożynki parafialno-gminne, które odbędą się w 7 parafiach. Będą wystawy wieńców i chlebów na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie - powiedział Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury Gminy Słupsk.

- W tym roku nie planujemy organizacji dożynek. Zapraszamy mieszkańców w przyszłym roku - poinformowała Marta Borodziuk, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kępice.

- Tegoroczne dożynki gminne odbędą się w ostatnią niedzielę sierpnia. Ograniczamy się jedynie do nabożeństwa. Tradycyjnie też odbędzie się konkurs na chleb i wieniec dożynkowy - podkreślił Grzegorz Gurłacz, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy. 

- Zapraszamy na mszę świętą. Przed nabożeństwem będzie można jednak zgłosić swoje wyroby do konkursu. Jego rozstrzygnięcie nastąpi po mszy - zaznaczyła Joanna Wajcher, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Potęgowie.

- Skupiamy się na aspekcie religijnym. Przed kościołem wystąpią jeszcze zespoły ludowe - powiedziała Elżbieta Gryko, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy. 

- Po konsultacji ze starostą podjęliśmy decyzję o odwołaniu dożynek, ze względu na dużą liczbę zachorowań w regionie. Wyślemy do każdego rolnika list, w którym podziękujemy im za pracę - powiedziała Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy Ustka.

Więcej w materiale Mariusza Brokosa.

Posłuchaj

materiał Mariusza Brokosa