fot. wojsko-polskie.pl
Od 13 do 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za osiemnastą przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

W Koszalinie o 12.00 w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej zostanie otwarta wystawa „100 lat Viktorii Warszawskiej”. Będzie ona połączona z piknikiem zorganizowanym przez Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun, przy wsparciu Urzędu Miejskiego Koszalinie i Politechniki Koszalińskiej, „Koszalińskie Spotkanie z Historią - Bitwa Warszawska”. W ramach pikniku przewidziano wystawy, konkursy z nagrodami dla mieszkańców oraz pokaz broni, a także zapoznanie się ze sprzętem i uzbrojeniem wojska polskiego walczącego o odzyskanie niepodległości. Otwarcie wystawy i piknik odbędzie się w ścisłym rygorze sanitarnym.

W Szczecinku obchody rozpoczną się mszą Świętą o 9:30 w kościele Mariackim. O 10.35 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się uroczystości wojskowe. Od 12.00 do 17.00 na placu Kamińskiego będzie można zobaczyć wystawę pojazdów militarnych.

W Kołobrzegu uroczystości rozpoczną się o 9.30. Prezydent miasta w imieniu mieszkańców złoży kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Wartę honorową przy pomniku wystawi 8 Batalion Remontowy w Kołobrzegu. O godzinie 10.00 w bazylice zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny i Wojska Polskiego.

W Pile - ze względu na sytuację epidemiczną - odwołano uroczyste obchody świąt państwowych. Prezydent będzie składać kwiaty w imieniu wszystkich mieszkańców.

red./rż