fot. PAP/Radek Pietruszka
Plan solidarności z Białorusią to bezpieczeństwo, otwartość i solidarność - zapowiedział w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił elementy proponowanego przez rząd programu pomocy dla represjonowanych na Białorusi i dla społeczeństwa.

Według niego nie ma w pełni bezpiecznej Polski i Europy bez bezpieczeństwa naszego sąsiada - Białorusi: - Otworzyliśmy nasze serca dla Białorusi, chcemy otworzyć nasze granice i uczelnie.

Podkreślił, że Polska chce pokazać sobie i Europie, że społeczeństwo białoruskie nie stoi samotnie naprzeciw zorganizowanemu aparatowi represji, które potępiamy.

Dwa pierwsze punkty planu to wsparcie dla represjonowanych - wyrzucanych z pracy, pobitych i poszkodowanych i program stypendialny dla studentów i naukowców.

Premier zapowiedział, że rozbudujemy polski i amerykański programu pomocy poszkodowanym: - Polska może stać się drugim domem dla represjonowanych, poszkodowanych Białorusinów.

Zaproponujemy również program stypendialny dla studentów, naukowców relegowanych w ramach represji z białoruskich uczelni: - Uzyskają oni możliwość studiów, pracy w Polsce.

Powiedział, że mimo iż nie wiadomo, ile takich osób będzie, chcemy im zapewnić możliwość przyjazdu do Polski, rozwój i życie tutaj.