fot. wikipedia
Wieczorem rozpoczną się nocne czuwania w intencji Ojczyzny. Ksiądz Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej w Koszalinie uważa, że uroczystości są podkreśleniem wyjątkowej rocznicy w historii Polski i Europy.

Duchowny podkreślił znaczenie wiary dla zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej: - Mimo lęku, który panował przed bitwą, odbywały się w liczne procesje. Podczas gdy wszyscy dyplomaci byli ewakuowani z Warszawy, nuncjusz papieski Achille Ratti, mimo realnego zagrożenia postanowił nie opuszczać Polaków.

Ksiądz Wojciech Parfianowicz powiedział także o znaczeniu miłości do ojczyzny: - Mamy obowiązek troski o naszą ojczyznę. Możemy robić to na co dzień, budując wspólnie dobrobyt naszego kraju. My jednak dodajemy do tego aspekt duchowy i polecamy naszą ojczyznę Bogu.

W Koszalinie mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętego Józefa będzie przewodniczyć ordynariusz diecezji biskup Edward Dajczak. Odbędzie się również konferencja historyczno-religijna, a o północy Apel Jasnogórski.

Bitwa Warszawska 1920 roku, w której Polacy pokonali Armię Czerwoną zaliczana jest do bitew, które zdecydowały o losach świata. Zwycięstwo zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniło Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną.

ak/iw

Posłuchaj

ksiądz Wojciech Parfianowicz