Fot. prk24.pl
Gościem Mariusza Brokosa był Zbigniew Gach, Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk, prywatnie muzyk.

Głównym tematem rozmowy była renowacja zabytkowych organów ze Swołowa. Organy to nie tylko instrument mający służyć wzbogaceniu mszy, to także kolejna atrakcja turystyczna wioski.

- Dzięki wspólnemu działaniu parafii w Bruskowie Wielkim i Gminy Słupsk w ramach dużego projektu rewitalizacji Swołowa udało się uratować ponad stuletnie organy. Instrument od 30 lat milczał i był kompletnie zdewastowany. Odnowione organy w po raz pierwszy zabrzmią 15 sierpnia. Odbędzie się wtedy wspaniały koncert, na którym zagra profesor Narloch - ceniony organista wraz z legionowską orkiestrą barokową - powiedział Zbigniew Gach.

- Koncert ten jest realizacją projektu „Muzyka w kościele”, który zakłada pięć występów w zabytkowych kościołach Gminy Słupsk. Koncertowanie w kościołach nie jest niestety popularne, szczególnie w małych miejscowościach. Mamy nadzieję, że Swołowo stanie się centrum sztuki ludowej - dodał Zbigniew Gach.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

mb/mw/iw

Posłuchaj

Rozmowa ze Zbigniewem Gachem