fot.pixabay.com
Karina Cyfka po wygranej z Jolantą Zawadzką dołączyła do prowadzącej w mistrzostwach Polski kobiet w szachach Klaudii Kulon, która przegrała z Joanną Majdan. Przed ostatnią, dziewiątą rundą turnieju w Ostrowie Wielkopolskim obie mają po 5,5 pkt.

Dramaturgia w mistrzostwach rośnie jak w filmach Hitchcocka. W ważnym pojedynku szachistek urodzonych w Koszalinie prowadząca od początku 28-letnia Kulon przegrała drugą partię z rzędu, tym razem z także walczącą o medal cztery lata starszą Majdan po 48 posunięciach.

Potknięcie liderki wykorzystała Cyfka, która w konfrontacji dwóch kadrowiczek pokonała czarnymi Zawadzką, mającą do wtorku serię trzech kolejnych zwycięstw. Zawodniczka Stilonu Gorzów Wlkp. pozostaje jedyną uczestniczką turnieju bez porażki. W klasyfikacji generalnej wysunęła się przed Kulon, dzięki lepszej punktacji dodatkowej.

Obie z dorobkiem 5,5 pkt z ośmiu partii wyprzedzają o 0,5 pkt Majdan. Te trzy szachistki wciąż mają szanse na złoty medal i dla każdej będzie to pierwszy mistrzowski tytuł.

Niespodzianką, bo remisem po 45 posunięciach, zakończył się pojedynek mającej najniższy ranking w turnieju 18-letniej debiutantki Honoraty Kucharskiej z najbardziej utytułowaną polską szachistką Moniką Soćko, dla której jest to 25. start w finale MP. Jedyna Polka posiadająca tytuł męskiego arcymistrza definitywnie straciła w ten sposób szanse zdobycia rekordowego dziewiątego złotego medalu.

W ostatniej rundzie Cyfka spotka się z Kucharską, Kulon z Soćko, a Majdan z zajmującą ostatnią pozycję Julią Antolak.

Fundusz nagród 72. MOKATE Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet, rozgrywanych pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, wynosi 42 tys. złotych. Zwyciężczyni otrzyma 14 tysięcy.

Ostatnia runda turnieju w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Powstańców Wielkopolskich 18 rozpocznie się w środę o godz. 14.

Klasyfikacja po ośmiu rundach:
1. Cyfka       5,5 pkt
2. Kulon       5,5  
3. Majdan      5
4. Waszczuk    4
5. Soćko       4
6. Zawadzka    4
7. Kucharska   3,5
8. Śliwicka    3,5
9. Kubicka     2,5
10. Antolak    2,5

PAP/od