fot. prk24.pl
W poniedziałek upływa termin złożenia do wojewodów wniosków o dotacje.

Wniosek złożył między innymi Urząd Gminy i Miasta Sianów. - To dodatkowy wkład własny przy realizowanych przez nas inwestycjach, czyli przebudowie stadionu miejskiego i budowie centrum nauki w Sianowie. Dużo łatwiej będzie nam funkcjonować - powiedział burmistrz Maciej Berlicki.

Dla gminy Tychowo dotacja wyniesie ponad 648 tys złotych. Burmistrz Robert Falana powiedział, że pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje drogowe: - Trzy czwarte tej kwoty przeznaczymy na budowę 700-metrowego odcinka drogi w Liśnicy. Jeśli zostaną jakieś pieniądze, zakupimy dodatkowy sprzęt dla zakładu komunalnego, który będzie wykorzystywany przy remontach naszych lokalnych dróg.

Nadmorska gmina Postomino ponad 1,7 miliona złotych przeznaczy na budowę terenów rekreacyjnych w Jezierzanach i Nosalinie. - To dodatkowy zastrzyk finansowy. Będziemy realizować inwestycję, która na terenie gminy - mam nadzieję - rozbudzi rynek po pandemii koronawirusa - powiedział wójt Janusz Bojkowski.

Pół miliona złotych trafi do gminy Parchowo. Wójt Andrzej Dołębski zaznaczył, że jest to istotne wsparcie: - Nie spodziewałem się, że otrzymamy pieniądze. Przeznaczymy je na remont dróg.

Do Łeby trafi natomiast 667 tysięcy złotych. Burmistrz Andrzej Strzechmiński podkreślił, że gdyby nie rządowe wsparcie, to w tym roku nie ruszyłaby przebudowa zejścia na plażę w Łebie: - Koronawirus spowodował, że przyjeżdża do nas mniej turystów. Wielu przedsiębiorców składa także wnioski do urzędu gminy o umorzenie podatków lokalnych, więc wpływy do budżetu będą znacznie mniejsze.

Wypłata pieniędzy ruszy we wrześniu. Rządowe wsparcie dla gmin, powiatów i miast w kraju w sumie wynosi sześć miliardów złotych. Dodatkowe sześć miliardów złotych na inwestycje proponowane przez samorządy rozdysponuje premier na podstawie rekomendacji specjalnej komisji.

ak/rż

Posłuchaj

Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino
Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa
Robert Falana, burmistrz Tychowa
Andrzej Dołębski, wójt gminy Parchowo
Andrzej Strzechmiński, wójt Łeby