fot. wikimedia.org
Silniki torpedowe, wyposażenie nurka z II wojny światowej czy oryginalne dokumenty ORP Wilk można zobaczyć na wystawie poświęconej okrętom podwodnym w Muzeum Miasta Kołobrzeg. Ekspozycja "Podwodny pojedynek" będzie czynna do końca grudnia.

- Mamy na wystawie bardzo wiele elementów zebranych od różnych osób i instytucji. Działo przeciwlotnicze, wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin, bardzo dużo elementów z torped, zarówno niemieckich, jak i sowieckich – powiedział PAP dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz.

Na wystawie znalazły się także mundury polskiej i niemieckiej Marynarki Wojennej oraz wyposażenie nurków z II wojny światowej. Wśród eksponatów jest także oryginalna przedwojenna dokumentacja okrętu podwodnego ORP Wilk w języku francuskim, przekazana przez osobę prywatną z okolic Trójmiasta.

- To dla nas biały kruk, absolutny ewenement. Nie sądziłem, że tego typu rzeczy można mieć w domu – powiedział Ostasz. Dodał, że pracownicy kołobrzeskiego muzeum proszą o przekazywanie podobnych pamiątek – zdjęć czy dokumentów.

Ciekawostką na wystawie może być m.in. toaleta z okrętu podwodnego, wypożyczona ze świnoujskiego Fortu Gerharda czy właz z okrętu. Na ekspozycji można też zobaczyć modele jednostek. - Nie jesteśmy w stanie pokazać tu okrętu podwodnego w całości – są to drobne fragmenty, ale widać, jak zostały dopracowane i dopieszczone przez wielu ludzi, żeby miały wartość ekspozycyjną - powiedział dyrektor muzeum.

Wystawa "Podwodny pojedynek" w Muzeum Oręża Polskiego - Muzeum Miasta Kołobrzeg, zlokalizowanym w zabytkowym Pałacu Braunschweigów, będzie czynna do końca grudnia.

PAP/od