fot. KMP Koszalin
fot. KMP Koszalin
fot. KMP Koszalin
fot. KMP Koszalin
Fot. KMP Koszalin
Funkcjonariusze z pracownikami kolei przeprowadzili akcję prewencyjno-kontrolną w okolicach przejazdu kolejowego przy ulicy Lechickiej. Zwracali uwagę na to, czy kierowcy i piesi stosują się do obowiązujących przepisów i zachowują szczególną ostrożność.

- Impuls do prowadzenia takich akcji dają mundurowym kierowcy i piesi, którzy nie zawsze stosują się do obowiązujących przepisów. Kierowcy, przejeżdżając przez przejazdy kolejowe bez zapór na terenie powiatu koszalińskiego, nie zawsze zachowują należytą ostrożność - wyjaśnił starszy aspirant Rafał Skoczylas, oficer prasowy koszalińskiej policji.

Przejazdy kolejowe są jednymi z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze.

- Wiąże się to między innymi z dużą różnicą masy i prędkości pomiędzy pojazdami kołowymi a szynowymi. Apelujemy, aby zbliżając się do miejsca, w którym tory kolejowe przecinają się z drogą, kierowcy zachowali szczególną ostrożność. Powinni zwolnić oraz wzrokowo i słuchowo upewnić się, czy nie zbliża się pociąg - dodał aspirant Skoczylas.

W przypadku przejazdów wielotorowych nie należy wjeżdżać na tory bezpośrednio po przejechaniu pociągu, ale zaczekać, aż pociąg odjedzie na taką odległość, abyśmy mogli stwierdzić, czy po innych torach nie poruszają się inne pociągi.

- Należy uważać szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności: mgła, zawieja śnieżna, noc i poruszać się z taką prędkością, która umożliwi w razie potrzeby zatrzymanie pojazdu przed torami - podkreślił oficer prasowy koszalińskiej policji.

Przypomniał, że należy bezwzględnie zatrzymać pojazd, jeśli widnieje znak pionowy „STOP”, a następnie upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg.

red./rż