fot. Eliza Radzikowska-Białobrzeska/KPRP
22 września rozpocznie się moja pierwsza, trzydniowa zagraniczna wizyta; w Rzymie spotkam się z władzami Włoch i w Watykanie z Ojcem Świętym - poinformował w czwartek w wywiadzie dla Polsat News prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że już w czasie debaty przed wyborami zapowiedział, że swoją pierwszą wizytę po wygranych wyborach chciałby złożyć we Włoszech - w Rzymie i w Watykanie.

- Wizyta rozpocznie się 22 września, potrwa trzy dni. Będzie to rzeczywiście spotkanie z władzami Włoch i będzie to także spotkanie w Watykanie z Ojcem Świętym - powiedział Duda. - To dla mnie bardzo ważna podróż. Myślę, że wielu Polaków zgodzi się ze mną, że to jest to miejsce, gdzie prezydent Polski powinien przyjechać na początku drugiej kadencji - dodał.

Prezydent zaznaczył, że w drugiej kadencji będzie realizował swój program i pilnował tego, co nazywa polskimi sprawami, bo to jest kwestia najważniejsza: - Jestem zwolennikiem poszukiwania porozumienia w ważnych sprawach, o których mówiłem w orędziu.

Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystości, w tym byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu: - Jestem wdzięczny prezydentowi za ten bardzo propaństwowy gest, jakim jest jego obecność dzisiaj. Odbieram to także jako gest pewnej serdeczności, solidarności międzyprezydenckiej ze mną. Bardzo się cieszę, że był, pokazał klasę. Pokazał, że państwo polskie jest ważniejsze niż różnice w poglądach. Różnice w poglądach będą, a państwo polskie musi trwać, musi się rozwijać.

PAP/prezydent.pl/rz