fot. prk24.pl
Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku.

- W internecie pojawiły się oferty oszustów, którzy próbują sprzedać bon turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione - poinformował Karol Jagielski, rzecznik zachodniopomorskiego ZUS-u.

Za pomocą bonu turystycznego można płacić za usługi na rzecz dziecka, któremu przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze. Sprzedawanie bonów jest zatem niezgodne z jego przeznaczeniem.

- Może to być kolejna próba oszustwa na bon turystyczny. Sam 16-znakowy kod, który otrzymamy przy aktywacji, nie wystarczy, aby zrealizować transakcję. Podczas jej potwierdzania trzeba podać czterocyfrowy pin, który zostanie przesłany na numer telefonu podany podczas aktywacji bonu. Przy zakupie takiego bonu nie będziemy mieli też pewności, czy kod nie został już wykorzystany - podkreślił Karol Jagielski.

Na stronach internetowych możemy również znaleźć oferty płatnych usług, które dotyczą pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego.

- Prosimy z nich nie korzystać. Pomoc przy uruchomieniu konta na PUE, jak i aktywacja bonu jest bezpłatna. Wszelkie informacje są dostępne m.in. na stronie internetowej i w każdej placówce ZUS. Można także skorzystać z całodobowej infolinii, pod numerem: 22 11 22 111 - przypomniał rzecznik zachodniopomorskiego ZUS-u.

Dodał, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS: - Trzeba pamiętać, że na PUE mamy dostęp do swoich danych - na przykład o zwolnieniach lekarskich, pobranych zasiłkach, czy wysokości wynagrodzenia i składek.

red./rż