Fot. Przemysław Grabiński
Fot. Przemysław Grabiński
Fot. Przemysław Grabiński
Fot. Przemysław Grabiński
Fot. Przemysław Grabiński
Fot. Przemysław Grabiński
Fot. Przemysław Grabiński
Fot. Przemysław Grabiński
Drawsku Pomorskim hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego oddali amerykańscy żołnierze. Stacjonujący na poligonie drawskim żołnierze armii Stanów Zjednoczonych wzięli udział w miejskiej uroczystości upamiętniającej zryw z 1944 roku.

Podpułkownik George Bolton z 2. Brygady 3. Dywizji Piechoty Sił Zbrojnych USA powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że dla niego i jego żołnierzy udział w tak ważnym dla Polski wydarzeniu to prawdziwy zaszczyt: - Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy oddać hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność tego kraju. Poświęcenie i oddanie tego co jest najcenniejsze, czyli życia, jest powodem, dla którego zostaje się żołnierzem. Ma to dla nas niesamowicie duże znaczenie.

Burmistrz Drawska Pomorskiego Krzysztof Czerwiński powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że stacjonujący tam amerykańscy żołnierze od dawna biorą udział w obchodach historycznych i patriotycznych rocznic: - Amerykańscy żołnierze przebywający w Drawsku Pomorskim chętnie uczestniczą w tego typu obchodach. Sądzę, że pojęcie wolności i walki o nią jest dla nich tak samo bliskie jak dla nas.

Udział w uroczystości na placu Konstytucji w Drawsku Pomorskim wzięli też mieszkańcy. Jak przyznają - pamięć o bohaterach zrywu z 1944 roku to nasz obowiązek: - Powstańcy oddali za swoją ojczyznę ostatnią kroplę krwi. Trzeba o nich pamiętać.

W centrum Drawska Pomorskiego można dziś też oglądać przygotowaną przez IPN plenerową wystawę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu. Kilka sztuk pojazdów wojskowych zaprezentowali też polscy i amerykańscy żołnierze.

pg/iw

Posłuchaj

George Bolton
Krzysztof Czerwiński
Mieszkańcy Drawska Pomorskiego