Fot. sianow.pl
Uroczystości z powodu pandemii odbędą się również w sieci. Mieszkańcy za pośrednictwem internetu spotkają się między innymi z uczestnikiem Powstania, honorowym obywatelem miasta 93-letnim Aleksandrem Kaczorowskim.

Burmistrz Sianowa Maciej Berlicki powiedział, że bardzo ważny jest lokalny wymiar obchodów: - Patriotyzm i historia Polski, nawet ta trudna, jest czymś bardzo ważnym. Wiem, że wiele samorządów otwiera się na europejskość, zaniedbując przy tym polskie elementy. Musimy pamiętać, że przede wszystkim jesteśmy Polakami, a dopiero w drugiej kolejności Europejczykami.

W godzinę „W”, gdy zawyją syreny, Polacy zatrzymują się i minutą ciszy oddają cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego. Burmistrz Berlicki podkreśla, że trzeba o tym pamiętać w każdym zakątku kraju: - Jeśli nie możemy być w miejscu, w którym odbywają się uroczystości, to po prostu stańmy na chwilę tam gdzie jesteśmy i w ten sposób oddajmy cześć powstańcom.

W sianowskim parku pod pomnikiem Poległych za Ojczyznę władze miasta złożą kwiaty. Przed południem wystartuje bieg na trasie 5 kilometrów. Uczestnicy pobiegną w pamiątkowych „powstańczych koszulkach”. Na ratuszu pojawi się baner z napisem „Polska Walcząca – Pamiętamy”. Baner będzie wisieć 63 dni, czyli tyle ile trwało Powstanie Warszawskie.

ak/iw

Posłuchaj

Maciej Berlicki