fot.pixabay.com
W trakcie powrotu z zagranicy w naszych bagażu często znajdują się pamiątki, prezenty, żywność czy wyroby tytoniowe. To, co można przewozić przez granicę Unii Europejskiej i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane.

Krajowa Administracja Skarbowa w Szczecinie poinformowała, co i w jakiej ilości bądź liczbie można przewieźć przez granicę.

- Towary przywożone na użytek własny lub rodziny, a także prezenty są zwolnione z cła i podatku, o jeśli ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy lub morski) - poinformowała Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Dodała, że żywność pochodzenia niezwierzęcego można przewozić na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej tylko na własne potrzeby, w ilościach niehandlowych.

- Jeżeli wracamy transportem lądowym, to można przywieźć tylko jeden z czterech rodzajów wyrobów tytoniowych: do 40 papierosów, do 20 cygaretek, do 10 cygar albo do 50 gramów tytoniu do palenia. Jeśli wracamy samolotem lub statkiem można przywieźć do 200 papierosów albo 100 cygaretek, albo 50 cygar, albo 250 gramów tytoniu do palenia - zaznaczyła Małgorzata Brzoza.

Podkreśliła, że maksymalnie można przewieźć bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej maksymalnie 10 tysięcy euro (lub równowartość w innej walucie) w gotówce.

Zaapelowała o zachowanie ostrożności, aby nie stać się ofiarą przemytników: - Nie zostawiajmy bagaży bez opieki w miejscach publicznych i nie dawajmy ich obcym. Nie przyjmujmy także od nieznajomych rzeczy do przewiezienia przez granicę.

red./od/rż

fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS