Fot. prk24.pl
Z Grzegorzem Diemientiewem, asystentem pracującym w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Pomorskiej w Słupsku, w ramach „Wakacyjnej Akademii” rozmawiał Mariusz Brokos.

Dron to bezzałogowy statek powietrzny, który może odbywać lot samodzielnie z użyciem autopilota lub zdalnie sterowany z naszą pomocą.

- Drony są wykorzystywane przede wszystkim do dydaktyki i kształcenia. Innym ważnym zastosowaniem są bardziej rozbudowane cele naukowe. Używanie kamer termowizyjnych służy do weryfikacji i poszukiwań. Służby używają ich nawet do akcji poszukiwawczych - powiedział Grzegorz Diemientiew.

- Do bezzałogowych statków powietrznych możemy również zamontować specjalne kamery multispektralne. Potrafią one sprawdzić ilość chlorofilu w liściach. Z pomocą dronów możemy dokonać także pomiarów smogowych. Ich zastosowanie obecnie jest ograniczone tylko naszą wyobraźnią - dodał Grzegorz Diemientiew.

Jeszcze kilka lat temu bezzałogowe statki powietrzne miały przeznaczenie wyłącznie militarne. Z biegiem czasu drony zyskują coraz więcej popularności wśród cywilnych zastosowań. Jednak od czego zacząć naszą przygodę z dronami?

- Na sam początek odradzam inwestowania w drogi sprzęt. Warto pouczyć się najpierw na małym sprzęcie, zyskać orientację w terenie i doświadczenie. Mimo wszystko zachęcam do wykonania kwalifikacji lotniczej - powiedział Grzegorz Diemientiew.

Audycję zrealizowano w ramach projektu „Aktywna Akademia” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

mb/mw/iw

Posłuchaj

Rozmowa Mariusza Brokosa z Grzegorzem Diemientiewem