fot. twitter.com/premierrp
Samorządy mogą składać wnioski do wojewodów o wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Budżet rządowego funduszu wynosi w sumie 12 mld zł.

Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Dla wszystkich gmin i powiatów przeznaczone jest w sumie 6 mld złotych. Wysokość dotacji wynosi od pół miliona do ponad 93 mln zł. Kolejne 6 mld zł z funduszu przeznaczone jest na konkretne inwestycje, które zostaną wybrane na drodze konkursów.

O rządowym wsparciu, przeznaczeniu pieniędzy i sytuacji finansowej rozmawialiśmy z samorządowcami z regionu.

Gmina Tychowo otrzyma 648 tys. zł z funduszu: - Już wiemy na co wydamy te pieniądze. Myślę, że 75 procent tej kwoty zostanie przeznaczone na budowę drogi w miejscowości Liśnica. Jest to odcinek o długości około 700 metrów. Środki powinny wystarczyć na jego budowę. Jeśli zostaną jakieś pieniądze, to mamy zamiar zakupić sprzęt dla Gminnego Zakładu Komunalnego - powiedział burmistrz Tychowa Robert Falana.

Gmina Sianów otrzyma wsparcie w wysokości nieco ponad 2 mln 745 tys. zł: - Środki te będą przede wszystkim dodatkowym wkładem własnym przy inwestycjach, które obecnie realizujemy. Jest to między innymi przebudowa stadionu miejskiego w Sianowie oraz budowa Centrum Nauki. Jest to ogromne wsparcie dla gminy. Rzadko zdarza się, że samorządy otrzymują dodatkowe wsparcie, inne niż konkursowe. Wniosek do wojewody planujemy złożyć w ciągu kilku najbliższych dni - powiedział burmistrz Sianowa Maciej Berlicki.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Aleksandry Kupczyk.


ak/iw/gov.pl

Posłuchaj

Materiał Aleksandry Kupczyk