fot. pixabay.com
W sobotę 25 lipca debiutuje pierwsze w Polsce kino samolotowe, które stworzono na lotnisku Apron Alfa w Pile. Organizatorzy imprezy informują, że jest to ulepszona wersją kina samochodowego. Ci, którzy przylecą na seans własnymi statkami powietrznymi, obejrzą film za darmo.

Plan sobotniej imprezy jest następujący: do godziny 18:00 - odbywać się będą lądowania samolotów, a potem kotwiczenie tych, które zostają na lotnisku na noc. Około godziny 20:00 zacznie się seans. O 23:00 zacznie się wylot samolotów oraz kwaterowanie osób, które zdecydują się na nocleg. A przenocować można na samym lotnisku - w Ośrodku Związku Polskich Spadochroniarzy oddział VIII Poznań.

Jędrzej Król, pilot Aeroklubu Ziemi Pilskiej, który bezpośrednio zajmuje się organizacją imprezy, powiedział, że zgłoszenia ciągle napływają (chodzi to, że piloci muszą się wcześniej zarejestrować, by można było przygotować ich maszynom miejsce na płycie lotniska): -Spodziewam się dwudziestu kilku samolotów.

Tytuł filmu, który zostanie wyświetlony, nie jest jeszcze znany, bo dopinane są kwestie prawne, dotyczące praw autorskich.

Udział w imprezie jest co prawda zarezerwowany dla pilotów oraz pasażerów ich statków powietrznych, ale organizatorzy zarezerwowali także kilka „miejsc siedzących” dla miłośników awiacji, którzy tych kryteriów nie spełniają. Są to fotel pilota w samolocie Su-22, fotel pilota w samolocie An-2, fotel pilota w samolocie PZL-110 Koliber. Miejsce takie można wylicytować na poświęconej wydarzeniu stronie facebookowej. Licytacja kończy się dziś o godzinie 20:00.

Organizatorami wydarzenia są: Aeroklub Ziemi Pilskiej, Urząd Miasta Piła, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Regionalne Centrum Kultury oraz Związek Polskich Spadochroniarzy oddział VIII Poznań.

PAP Life/rż