Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Gośćmi Mariusza Brokosa byli: Aleksander Rosa, Łukasz de Lubicz Szeliski, Lucyna Kuklińska-Nurkowska, Irena i Zbigniew Wiąckiewicz.

- Formoza Challenge to nie tylko bieg, nie tylko atrakcje związane z mocnym wyciskiem na trasie, ale także możliwość obejrzenia najnowszego sprzętu jakim dysponuje polska armia i siły specjalne. To również możliwość rozmowy z komandosami jednostki wojskowej Formoza. Trzeba zaznaczyć również, że sami przedstawiciele Formozy pomagali nam w projektowaniu biegu z przeszkodami. Impreza jest przeznaczona dla wszystkich, przygotowaliśmy kilka formatów np. 5 kilometrowy z 20 przeszkodami, dla osób chcących się po prostu sprawdzić - mówił Aleksander Rosa, organizator Formoza Challenge.

- Odwiert ustecki został wykonany w 1979 roku. Próbki solanki zostały pobrane po to, żeby Ustka mogła stać się uzdrowiskiem. Ustka ten status uzyskała i posiada go do tej pory. Gdy moja rodzina nabyła Uzdrowisko Ustka postanowiliśmy podjąć się regeneracji tego odwiertu. Koszt rewitalizacji wynosił milion złotych. Obecnie ustecka solanka ma wielu beneficjentów - powiedział Łukasz de Lubicz Szeliski, prezes Uzdrowiska Ustka.

- Biegania nie trzeba się uczyć. Każdy z nas od maleńkości nabył tę umiejętność Zapominamy o tym, że biegać można w każdym wieku. Ta aktywna forma spędzenia czasu dostarcza nam bardzo dużą ilość endorfin, więc po przebytym dystansie jesteśmy po prostu szczęśliwi - mówiła Lucyna Kuklińska-Nurkowska, założycielka Usteckiej Szkoły Biegania.

- Rok ten nie jest zbyt dobry dla pszczelarzy. Zimna wiosna i susza z poprzedniego roku skutkują małą ilością miodu. Największa ilość miodu z naszego gospodarstwa to miody wiosenne, reszta to miody letnie. Nie mamy wpływu na to, którego rodzaju będzie więcej, to kwestia pogody i pszczół - wyjaśniła Irena Wiąckiewicz, pszczelarz.

- Miód to przede wszystkim produkt naturalny. Wytwarzają go pszczoły i to one mają umiejętność dodawania substancji odżywczo-leczniczych do swoich wytworów - dodał Zbigniew Wiąckiewicz z Gospodarstwa Pasiecznego Pszczółka.

Audycja nadawana jest na żywo z promenady w Ustce w każdy czwartek od 10.00 do 12.00.

mw/od

Studio wakacyjne Radia Słupsk w Ustce | Źródło: Redakcja

Posłuchaj

Rozmowa z Aleksandrem Rosą
Rozmowa z Łukaszem de Lubicz Szeliskim
Rozmowa z Ireną i Zbigniewem Wiąckiewiczami
Rozmowa z Lucyną Kuklińską-Nurkowską