fot. prk24.pl
Profesor Dariusz Ficek, badacz jezior, mórz i oceanów z Akademii Pomorskiej w Słupsku był gościem Mariusza Brokosa w „Wakacyjnej Akademii”.

Kaszuby nazywane są krainą jezior i lasów. W tym regionie znajduje się ponad 500 zbiorników wodnych, które co roku przyciągają mnóstwo turystów.

- Te jeziora są wyjątkowe. Badałem wiele mórz i oceanów, ale dopiero podróżując po Polsce, uświadomiłem sobie, że żyjemy w pięknym regionie. To, co mamy na wyciągnięcie ręki, jest pewnym cudem, wręcz unikatem na skalę europejską, a nawet światową - powiedział profesor Ficek.

Jak dodał, jeziora na Kaszubach są bardzo różnorodne, a ich przezroczystość - jak na warunki nizinne - imponująca: - Badałem przez kilka lat jezioro Jeleń koło Bytowa, nad które przyjeżdża wielu turystów, i co ciekawe jego przejrzystość sięga siedmiu metrów. Możemy zaobserwować to, co dzieje się na dnie tego zbiornika. Trzeba jednak dodać, że życie w przezroczystych jeziorach jest ubogie. Są też grupy jezior, które mają inną barwę naturalną ze względu na obecność fitoplanktonu - właśnie tam możemy zaobserwować bujniejsze życie.

Audycję zrealizowano w ramach projektu „Aktywna Akademia” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

red./rż/mw

Posłuchaj

rozmowa Mariusza Brokosa z prof. Dariuszem Fickiem