fot. prk24.pl
Rzecznik rządu oraz słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości był gościem audycji „Świat za horyzontem”. W rozmowie z Jarosławem Rochowiczem podkreślił, że Polska otrzyma rekordową kwotę w historii swojego członkostwa w Unii Europejskiej.

Porozumienie zawarte we wtorek nad ranem daje Polsce ponad 124 miliardy euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami to 160 miliardów euro w cenach bieżących dla naszego kraju.

- To są największe środki w historii naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Cieszymy się, że udało nam się zablokować tendencję niektórych krajów z tzw. grupy skąpców, które radykalnie chciały ograniczyć środki unijne na najbliższe siedem lat oraz te z Funduszu Odbudowy Europy, który miał wspomagać całą wspólnotę w ramach kryzysu gospodarczego. Budżet Unii Europejskiej został utrzymany, a co za tym idzie Polska otrzymuje największe w historii środki z budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy Europy - powiedział Piotr Müller.

Gość audycji „Świat za horyzontem” podkreślił, że jest to zarówno sukces Polski, premiera Mateusza Morawieckiego, jak i Grupy Wyszehradzkiej: - Ostatnie tygodnie to regularne spotkania Grypy Wyszehradzkiej, zresztą dzisiaj rano premier Węgier Viktor Orbán podkreślał bardzo ważną rolę premiera Mateusza Morawieckiego jako jej lidera. Przypomnę, że od 1 lipca Polska przejęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Pan premier z jednej strony odpowiadał za negocjacje w ramach polskiego stanowiska, ale również wspierał naszych sojuszników.

Rzecznik rządu dodał, że pieniądze w ramach uprzywilejowanych pożyczek z Unii Europejskiej zostaną przeznaczone m.in. na: remont dróg o znaczeniu strategicznym, poprawę infrastruktury kolejowej oraz przekształcenie sektora energetycznego, czyli zwiększenie udziału procentowego odnawialnych źródeł energii w tzw. miksie energetycznym. - To też pokazuje skuteczność polskiej polityki zagranicznej - powiedział Piotr Müller.

Zapowiedział, że będzie walczył, aby część tych pieniędzy trafiła na Pomorze Środkowe: - Ten region ma duże potrzeby inwestycyjne. Będę postulował o ustawienie kryteriów w poszczególnych programach tak, by wesprzeć najbardziej potrzebujące obszary, a takim jest Pomorze Środkowe.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

red./rż

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Jarosława Rochowicza z Piotrem Müllerem, rzecznikiem rządu i słupskim posłem PIS-u