fot. facebook.com/kampaniaplucapolski
Kampania „Płuca Polski” już od 5 lat prowadzi działania edukacyjne na temat chorób płuc - m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz idiopatycznego włóknienia płuc.

Jak się okazuje, świadomość Polaków jest niewielka, często pacjenci zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. O szczegółach akcji Tomaszowi Tranowi opowiedziała Paulina Wiktorowska, koordynator kampanii „Płuca Polski”.

materiał Tomasza Trana

Najniebezpieczniejszymi chorobami płuc spowodowanymi paleniem papierosów są przewlekłe obturacyjne choroby płuc oraz idiopatyczne włóknienia płuc. W jaki sposób objawiają się te choroby i jak ważna w leczeniu jest rehabilitacja oddechowa? O tym mówi dr Katarzyna Lewandowska, pulmonolog

materiał Anny Winnickiej

O tym jak ważne jest oddychanie, często przekonujemy się dopiero wtedy, gdy dopada nas ból klatki piersiowej, spięcie w obręczy barkowej i inne podobne dolegliwości. Okazuje, że nie zawsze trzeba od razu szukać pomocy u lekarza, a wystarczy zastanowić się nad tym, w jaki sposób oddychamy i skonsultować to ze specjalistą.

- Wielu z nas nie docenia roli oddechu - podkreśla Monika Marszałek, terapeutka treningu pracy z oddechem.

materiał Katarzyny Kużel