Fot. Mariusz Wolański
Fot. Mariusz Wolański
Fot. Mariusz Wolański
Fot. Mariusz Wolański
Fot. Mariusz Wolański
Sześć grup rekonstrukcyjnych i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zorganizowali Zlot Zimnowojenny. Przez cały weekend na dwóch strefach w porcie jachtowym kolekcjonerzy militariów i pasjonaci najnowszej historii przybliżali dzieje konfliktu pomiędzy NATO a Układem Warszawskim, który toczył się w latach 1945 - 1992.

Jak mówi dr Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, świadomość i edukacja to najważniejsze cele zlotu, a całość imprezy jedną manifestacją antywojenną: - Mundury, broń i pojazdy są elementami naszej pasji, która przypomina, że - tak jak mówił nasz wspaniały minister przedwojenny Józef Beck - pokój nie jest rzeczą daną raz na zawsze. Uważamy bowiem, że im bardziej będziemy świadomi tego, co działo się w przeszłości, tym bardziej będziemy uważali na to, co może wydarzyć się w przyszłości i temu mają służyć takie właśnie wydarzenia.

Zlot Zimnowojenny w Kołobrzegu był pierwszym w kraju tego rodzaju wydarzeniem popularyzującym historię pod fali epidemii koronawirusa i odbył się przy ścisłym zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Mariusza Wolańskiego.

mw/iw

Posłuchaj

Łukasz Gładysiak
Materiał Mariusza Wolańskiego