fot. Jarosław Banaś
fot. Mariusz Wolański
fot. Jarosław Banaś
fot. Jarosław Banaś
fot. Jarosław Banaś
fot. Jarosław Banaś
fot. Jarosław Banaś
fot. Jarosław Banaś
fot. Jarosław Banaś
fot. Mariusz Wolański
Mieszkańcy domów wielorodzinnych będą mogli skorzystać z rządowej dotacji i wymienić stare nieekologiczne piece w ramach programu „Czyste Powietrze”. Do tej pory takie wsparcie przysługiwało wyłącznie mieszkańcom domów jednorodzinnych.

Na czym dokładnie będzie polegało rozszerzenie programu "Czyste Powietrze", mogli się dziś dowiedzieć mieszkańcy podkołobrzeskiego Wartkowa. To właśnie tam zorganizowano spotkanie, na którym przedstawiono najważniejsze zmiany w projekcie.

Czesław Hoc - poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że najważniejszy wymiar tej akcji, to ten zdrowotny:

- Chodzi o aspekty: środowiskowy, ekologiczny, społeczno-ekonomiczny oraz zdrowotny. Czyste powietrze to mniejsza ilość pyłów i substancji szkodliwych - to jest przecież nasze zdrowie. Właśnie tutaj w Wartkowie, wsi popegeerowskiej, pokazujemy nową, poszerzoną ofertę programu „Czyste Powietrze”.

Wiceminister środowiska Małgorzata Golińska dodała, że wspierać należy przede wszystkim tych, których nie stać na wymianę pieca:

- Wiemy, że nasz region nie jest zbyt bogaty, dlatego nie ma możliwości, aby każdy mógł wymienić źródło ciepła. Nie ma też możliwości, aby samorząd wziął to na swoje barki. Stąd inicjatywa pana prezydenta Andrzeja Dudy, aby program „Czyste Powietrze”, który funkcjonuje już od kilku lat, został został rozszerzony na budynki wielorodzinne.

Celem programu "Czyste Powietrze" - z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

W ramach programu domostwa mogą się starać o dofinansowanie na wymiany pieców, ocieplenie domów i instalację fotowoltaiczną. Wysokość dotacji jest uzależniona od dochodów w gospodarstwie domowym.

Szczegóły znowelizowanego programu „Czyste Powietrze” zostaną opracowane w ciągu dwóch miesięcy.

mw/rż

Czytaj więcej

Posłuchaj

Małgorzata Golińska - wiceminister środowiska
mieszkańcy Wartkowa
Czesław Hoc - poseł Prawa i Sprawieliwości