fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
Taką deklarację minister rodziny Marlena Maląg złożyła dziś podczas konferencji prasowej w koszalińskiej delegaturze urzędu wojewódzkiego. W spotkaniu uczestniczyli także wiceszef MWSiA Paweł Szefernaker, wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, poseł Czesław Hoc oraz wicewojewoda Marek Subocz.

Centra Usług Społecznych to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy. 1 stycznia weszła w życie zainicjowana przez niego ustawa pozwalająca tworzyć centra skupiające różnego rodzaju usługi społeczne na poziomie lokalnym.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości poinformowali dziś o przekazaniu 2,4 miliona złotych na utworzenie takiego centrum w Koszalinie.

- Bardzo się cieszę, że Koszalin będzie jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, gdzie - dzięki dofinansowaniu rządu - powstanie takie centrum. Przez lata był pogląd, że z usług społecznych korzysta najbiedniejsza część społeczeństwa. Dziś wachlarz tych usług jest na tyle szeroki, że mogą one angażować wszystkich mieszkańców. Mam nadzieję, że już wkrótce miasto będzie mogło określić, jak konkretnie te środki zostaną w Koszalinie wykorzystane - powiedział minister Paweł Szefernaker, który jako pełnomocnik rządu do spraw współpracy z samorządem brał udział w pracach nad projektem ustawy o CUS.

Bogumiła Szczepanik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koszalinie, powiedziała, że o ostatecznym zakresie działania Centrum Usług Społecznych zadecydują koszalinianie: - Centrum będzie jednostką organizacyjną pomocy społecznej. Będzie jednak realizowało dodatkowe zadania, których dotychczas MOPR nie mógł realizować, ponieważ wychodziły one poza zapisy ustaw o pomocy społecznej czy o świadczeniach rodzinnych. Centrum będzie więc mogło realizować usługi, których mieszkańcy będą potrzebować, ale nie będzie przy tym ograniczone różnymi kryteriami, np. dochodu, wieku, pochodzenia, liczby dzieci itp. Zapytamy mieszkańców, czego potrzebują i wówczas określimy szczegółowy zakres działalności centrum.

Szefowa MRPiPS podczas konferencji w Koszalinie zapewniała także, że rząd dalej będzie podejmować działania, które będą służyły polskim rodzinom. Przyznała jednocześnie, że jesteśmy obecnie w trudnej sytuacji związanej z epidemią: - Wychodzimy już z obostrzeń i dzisiaj możemy podsumowywać to wsparcie, które trafiło do pracowników, do pracodawców. Ale są potrzebne kolejne zmiany, które wprowadzamy i które mogą i powinny być kontynuowane.

- Dlatego podjęliśmy dzisiaj decyzję, że zostaje wydłużony o kolejne dwa tygodnie zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy opiekują się dziećmi do lat 8. Czyli do 26 lipca. To już stało się dziś faktem - podkreśliła.

Dodała, że oprócz wsparcia rodzin priorytetem jest także ochrona miejsc pracy. - Dzisiaj ponad 113 mld zł zostało przekazanych, aby chronić te miejsca. Ponad 5 mln miejsc pracy zostało ochronionych - przekazała Maląg.

Zaznaczyła, że na ten cel do woj. zachodniopomorskiego trafiło ponad 4 mld zł.

ap/PAP/ar

Posłuchaj

W Koszalinie powstanie Centrum Usług Społecznych - materiał Anny Popławskiej