fot. Jacek Żukowski
Gminy do 20 tysięcy mieszkańców, w których będzie najwyższa frekwencja podczas drugiej tury wyborów prezydenckich, otrzymają wóz strażacki. Tym razem do wygrania jest 49 specjalistycznych samochodów.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich przedstawił szczegóły akcji. W spotkaniu uczestniczył również starszy bryg. Piotr Socha, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Pierwsza edycja „Bitwy o Wozy” w Pomorskiem zakończyła się sukcesem Łeby, która osiągnęła jeden z najwyższych wskaźników frekwencyjnych w Polsce - 85 procent.

- Bardzo się z tego cieszę i gratuluję, bo ten nowy samochód to duże wsparcie dla Ochotniczej Straży Pożarnej - podkreślił wojewoda pomorski. - W drugiej edycji, według nowych reguł, Pomorskie będzie mogło powalczyć o cztery wozy. Jeden może otrzymać gmina, która przed styczniem 1999 roku wchodziła w skład województwa gdańskiego. Kolejne auto może trafić do gmin z powiatów bytowskiego, słupskiego czy człuchowskiego, dawniej leżących w granicach województwa słupskiego. Następny do gmin z dawnego województwa bydgoskiego, czyli z terenu dzisiejszego powiatu chojnickiego, a ostatni do gmin z dawnego województwa elbląskiego. Myślę, że wszyscy bylibyśmy bardzo usatysfakcjonowani gdyby wszystkie 4 auta trafiły do Pomorskiego - dodał.

Dariusz Drelich zachęcał do udziału w wyborach: - Liczę, że tłumnie włączymy się do akcji, by wzmocnić nasze OSP. Niech to będzie zwycięska dla Pomorza bitwa. Mamy prawie 600 jednostek, które w ostatnich czterech latach otrzymały 100 nowych wozów strażackich. Nigdy, w powojennej historii, w tak krótkim czasie strażacy ochotnicy nie otrzymali takiego wsparcia.

Pieniądze na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw (według stanu granic województw obowiązującego z 31.12.1998 roku). O nowe pojazdy nie będą się jednak mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji. Co ważne, do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach.

„Bitwa o wozy” jest akcją profrekwencyjną, która ma na celu propagowanie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym Polski. Dzięki akcji możliwe jest docenienie lokalnych społeczności poprzez sfinansowanie wozu strażackiego, dzięki któremu strażacy-ochotnicy będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

Na początku lipca, 16 wójtów i burmistrzów z całej Polski otrzymało od szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego promesy na zakup pojazdów w ramach pierwszej edycji „Bitwy o Wozy”. Każda z wyróżnionych jednostek samorządu osiągnęła najwyższą frekwencję w swoim województwie.

Więcej w materiale Jacka Żukowskiego.


Posłuchaj

materiał Jacka Żukowskiego