fot. prk24.pl
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Fundacja DKMS, działająca w Polsce i kilku innych krajach, zajmuje się m.in. tworzeniem międzynarodowej bazy dawców. Obecnie, kiedy akcje zbierania materiału genetycznego nie są prowadzone, fundacja ogłosiła akcję „Zestaw na 5”.

Można zamówić zestaw do pobrania wymazów dla siebie i czterech innych osób, które także chciałyby zostać potencjalnymi dawcami szpiku. Zachęca do tego Renata Rafa, pracownica fundacji i dawca jednocześnie.

materiał Joanny Lejtan

Krew to bezcenny dar, który ratuje życie milionom ludzi. Niestety nadal niewiele osób w Polsce decyduje się ją oddać. Panująca pandemia jeszcze bardziej zmniejszyła liczbę krwiodawców, a co za tym idzie zapasy „płynu życia” zaczęły spadać do zera.

Są na szczęście osoby, które pomimo pandemii decydują się na oddanie krwi. Jedną z nich jest koszalinianin, na co dzień strażak Tomasz Molesztak.

materiał Tomasza Trana

Dr Anna Lipińska, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie apeluje: każdy kto jest zdrowy, powinien oddawać krew, bowiem w ten sposób może pomóc drugiemu człowiekowi.

materiał Anny Winnickiej