Rzecznik rządu i słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości, który w środę był gościem porannego „Studia Bałtyk”, zapewnił, że sytuacja finansów publicznych jest bardzo dobra, co przekłada się m.in. na zabezpieczenie funduszy na programy społeczne, m.in. 500+, 300+ i dodatkowe emerytury.

- Polskie tarcze antykryzysowe przynoszą najlepsze w Europie efekty. I to ocena Komisji Europejskiej, która nie manipuluje danymi na korzyść Polski. Wskazuje ona, że Polska ma szansę przejść przez kryzys najlepiej ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej. To pokazuje skuteczność rządu - podkreślił Piotr Müller. - Czeka nas wprawdzie spadek PKB, ale dwukrotnie niższy niż w innych unijnych krajach, a już w kolejnym roku ten spadek ma zostać zniwelowany. To efekt odpowiedzialnej polityki, gdyż zmniejszyliśmy dług publiczny w relacji do PKB z ponad 50 procent do nieco ponad 40 procent. W ten sposób stworzyliśmy „poduszkę finansową” dla całego sektora finansów publicznych i to teraz przynosi efekty. Daje też gwarancję, że nie będzie uszczuplenia programów społecznych - dodał.

Anna Popławska poprosiła polityka o komentarz do wypowiedzi Andrzeja Dudy sprzed dwóch dni, który stwierdził, że szczepionka na koronawirusa powinna być dobrowolna, a on sam nie szczepi się np. na grypę: - Pan prezydent odniósł się do pytania o szczepienia w zakresie Covid'19. Nie może być decyzji o ich obowiązkowości, tym bardziej że tej szczepionki jeszcze nie ma i nie ma też informacji co do jej ewentualnych skutków ubocznych. Ale w sprawie obowiązkowych szczepień zarówno rząd, jak i Kancelaria Prezydenta uważają, że one powinny pozostać, ponieważ skutecznie chronią obywateli przed chorobami, które są znane od lat.

Odnosząc się do pytania o żądanie warszawskiego ratusza zmian w prawie w związku z wypadkiem sprzed kilku dni, gdy kierowca pod wpływem narkotyków zjechał miejskim autobusem z wiaduktu, rzecznik rządu stwierdził: - Po tym wypadku nie ma potrzeby korekt w randze ustawowej. Można to uregulować m.in. w regulaminie pracy, podobnie jak to się dzieje w przypadku kontrolowania kierowców na obecność alkoholu. Oczekiwanie warszawskiego ratusza, że rząd zmieni przepisy to jest spychologia. Często, gdy coś złego dzieje się w Warszawie, to jest takie właśnie oczekiwanie, że rząd coś zrobi. Tak było m.in. podczas awarii oczyszczalni ścieków. Wówczas rząd także musiał reagować.

Anna Popławska zapytała polityka także o ostatnie dni kampanii wyborczej, zarzut, że premier angażuje się w kampanię Andrzeja Dudy, oraz o prace parlamentu nad bonem turystycznym.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/ar

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z Piotrem Müllerem