fot. pixabay.com
Czekolada nie tylko wspaniale smakuje, ale też zawiera wiele cennych dla naszego zdrowia składników. Warto ją jeść, ale z umiarem - przekonuje w przypadający we wtorek Dzień Czekolady psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Justyna Soroka.

- Poprawa humoru po czekoladzie jest związana z zawartością tryptofanu, niezbędnego do syntezy serotoniny, określanej jako hormon szczęścia, która ma wpływ na odczuwanie przez nas przyjemności. Zwiększona ilość serotoniny pomaga zachować dobre samopoczucie, działa antydepresyjnie oraz zapobiega chorobom układu nerwowego - wyjaśniła Justyna Soroka.

Czekolada dostarcza też organizmowi węglowodany, co wzmacnia ciało po intensywnym wysiłku fizycznym i przy pracy umysłowej. Jest także bogata w wapń, żelazo, potas, fosfor oraz witaminy z grupy A, D, E i z grupy B.

Co ciekawe, czekolada uwielbiana jest od ponad pięciu wieków. To już nie tylko przysmak, ale również... wyjątkowy kosmetyk. Specjalnym czekoladowym napojem rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca do Europy przywiózł dopiero Krzysztof Kolumb.

Co jeszcze skrywa w sobie czekolada? Sprawdzała to Karina Dmyterko.

PAP/kd/rż

Posłuchaj

materiał Kariny Dmyterko