Zaproszenie Piotra Głowackiego do audycji „Wakacyjna Akademia” przyjął profesor Marek Łukasik z Akademii Pomorskiej w Słupsku, który specjalizuje się w lingwistyce.

Poznanie języka w stopniu komunikatywnym według ekspertów przy godzinnym zaangażowaniu każdego dnia powinno zająć nam około 60 dni. Nie musi być to codzienna praca z książkami, ale na przykład spędzanie wolnego czasu na obejrzeniu filmu w języku, którego akurat się uczymy.

Wielu z nas czas wolny zmusza do spontanicznych decyzji jak na przykład nauka języka. Profesor Marek Łukasik przybliżył jej tajniki podczas odpoczynku od pracy lub szkoły: - Wakacje to najlepszy czas na naukę języka. Stres zabija motywację. To także przyjemność. Poznanie języka to nie tylko możliwość porozumiewania się, ale też poznawanie nowych kultur.

Wiele starszych osób zniechęca się do nauki języka obcego ze względu na pogłoski, że młodym wychodzi to lepiej. Okazuje się, że to nieprawda.

- Za każdym razem mam tę samą radość z nauczania dojrzalszych osób, jak i młodych. Dojrzalsi mają inną świadomość nauki, co powoduje, że ich zaangażowanie jest nawet większe od młodych, którzy bardzo często idą „na żywioł” - podkreślił profesor Łukasik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję zrealizowano w ramach projektu „Aktywna Akademia” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Posłuchaj

rozmowa z prof. Markiem Łukasikiem