fot. Hanna Jarczyńska
Dziennikarze Polskiego Radia Koszalin i Radia Słupsk oraz goście naszego plenerowego studia zapraszali słuchaczy do Ustki i na wybrzeże środkowe.

Ustka to jeden z najpiękniejszych kurortów nad polskim morzem. Szerokie plaże, świetna baza turystyczna oraz ważny port Pomorza Środkowego - to wszystko powoduje, że warto odwiedzić to miasto.

- Przyjazd do Ustki zawsze mnie wzrusza, ponieważ spędziłem tu sporą część dzieciństwa, mieszkając u babci w chałupie z pruskim murem, tuż przy porcie - wspominał Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin. - Od tamtego czasu Ustka bardzo się rozwinęła. To dziś kurort z prawdziwego zdarzenia, wyglądający jak odrestaurowane skandynawskie czy niemieckie miasteczko. Jestem naprawdę dumny, że możemy pochwalić się tak zadbanym i dostosowanym do wymogów turystów miejscem. Widać, że letników pojawia się tutaj coraz więcej, także tych z Niemiec. Muszą więc czuć się tutaj bezpiecznie, ponieważ dobrze poradziliśmy z epidemią koronawirusa - dodał.

Magdalena Matusik, zastępca naczelnika ds. promocji UM w Ustce, powiedziała naszym reporterom, że ten sezon będzie wyglądał inaczej niż poprzednie: - Ze względu na sytuację epidemiczną byliśmy zmuszeni przełożyć wszystkie imprezy na przyszły rok. W czerwcu przeprowadziliśmy dużą kampanię w telewizji ogólnopolskiej. Chcieliśmy pokazać, że mimo epidemii nadal można przyjechać nad polskie morze. Kąpielisko w Ustce działa. Jak co roku mamy przyznaną błękitną flagę, więc nasze kąpielisko jest czyste i bezpieczne.

Marcin Barnowski, przewodnik i dziennikarz również zachęca do odwiedzenia miasta: - Moim zdaniem Ustka jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek, związany także z odkrywaniem historii. Mamy bardzo dużo ciekawych atrakcji. Jedną z nich są średniowieczne kościoły, które w XIX wieku były miejscem, w którym działała sekta braci von Below. Ustka od zawsze miała ogromne aspiracje turystyczne. Pierwsi turyści pojawili się już w 1803 roku. Pierwszym znanym z imienia i nazwiska turystą był poeta i pastor ewangelicki Ernst Schleiermacher.

Od Piotra Witkowskiego, prezesa stowarzyszenia Latarnik, dowiedzieliśmy się nieco o historii usteckiej latarni morskiej: - Latarnia w Ustce jest jedną z niższych, bo ma 19,5 metra wysokości. Została wybudowana w 1892 roku. Początkowo budynek służył jako stacja pilotów, czyli osób, które wchodziły na pokłady statków na redzie i bezpiecznie wprowadzały je do usteckiego portu. Od 1909 roku budynek służy już jako latarnia morska.

Piotr Witkowski jest przekonany, że mimo rozwoju technologii, latarnie morskie nie tracą na ważności: - Są one nadal ważnym elementem bezpieczeństwa na morzu. Gdyby zawiódł GPS to wówczas kapitan może nawigować na podstawie gwiazd czy właśnie świateł latarni, które są symbolem bezpieczeństwa i bliskości lądu.

Pomorze Środkowe znane jest też z bogatych złóż bursztynu. Piękne jego okazy można oglądać w otwartym w Ustce przed miesiącem Muzeum Bursztynu: - Wycieczka po naszym muzeum rozpoczyna się od filmu edukacyjnego. Następnie przechodzimy przez bursztynowe - drogę i las. Mamy również warsztaty obróbki bursztynu - średniowieczny i nowoczesny oraz sale w wyjątkowymi okazami bursztynów. Największy, który mamy w muzeum waży dwa kilogramy - opisała Paulina Szyłko, właścicielka Muzeum Bursztynu, otwartego przed miesiącem w Ustce.

Kapitan usteckiego portu Tadeusz Borodziuk zaobserwował, że ruch turystyczny Ustce co roku zwiększa się: - Miasto odwiedza coraz więcej turystów, m.in. z Niemiec. Jedną z atrakcji naszego portu jest obrotowa kładka, która o pełnej godzinie zostaje otwierana dla ruchu pieszego na dwadzieścia minut. Niebawem odbędą się także regaty, ale liczba uczestników będzie mniejsza z powodu sytuacji związanej z koronawirusem.

Grzegorz Hałubek, armator i ichtiolog, powiedział natomiast, że Bałtyk jest czystym akwenem, być może nawet... zbyt czystym: - Bałtyk nie może już produkować ryb, ponieważ został zbyt mocno oczyszczony z substancji biogennych. Zbytnie oczyszczanie ze związków azotowo-fosforowych działa na niekorzyść morza. Wszyscy naukowcy podkreślają jednak, że zagrożenia związane z zanieczyszczeniem Bałtyku są czysto hipotetyczne. Mogą one wystąpić, ale nie muszą. Badania prowadzone przez naukowców pokazują, że Bałtyk jest bardzo czystym morzem.

Dzisiejsza wizyta w Ustce to początek kolejnej edycji projektu „Polskie Radio Koszalin na wakacjach”, w ramach którego już od kilku lat przedstawiamy najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe miejsca na mapie naszego regionu. W tym roku odwiedzimy też, m.in.: gminę Polanów, Budzistowo, Szwajcarię Połczyńską i Borne Sulinowo.

jr/aw/ar/iw/rż

fot. Hanna Jarczyńska
fot. Hanna Jarczyńska
fot. Hanna Jarczyńska
fot. Hanna Jarczyńska
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. prk24.pl

Posłuchaj

Magdalena Matusik, zastępca naczelnika ds. promocji UM w Ustce
Marcin Barnowski, przewodnik i dziennikarz
Piotr Witkowski, prezes stowarzyszenia Latarnik
Paulina Szyłko, właścicielka Muzeum Bursztynu, otwartego przed miesiącem w Ustce
Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin
Tadeusz Borodziuk, kapitan Portu Ustka
Grzegorz Hałubek, armator i ichtiolog