fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
Na Rynku Staromiejskim zaprezentowano wystawę „TU rodziła się Solidarność”. Ukazuje ona ogólnopolskie masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 roku. Wystawa składa się z trzech części: ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej.

Można m.in. zobaczyć, w jaki sposób powstawała Solidarność niemal w każdym zakątku kraju - w tym w Koszalinie oraz protestujące załogi koszalińskich firm - m.in. Zakładu Techniki Próżniowej „Unitra-Unima” czy Zakładu Techniki Obliczeniowej ZETO.

Jak powiedział Mateusz Lipko, współautor wystawy, dużym wyzwaniem było odnalezienie materiałów ikonograficznych, które przedstawiały powstanie koszalińskiej Solidarności: - Z różnych względów te wydarzenia nie były fotografowane, ale okazało się, że w jednym z zakładów był lokalny fotograf Jerzy Patan. Za zgodą jego syna otrzymaliśmy zdjęcia z tamtego okresu. One nie odstają jakością i wartością ikonograficzną od tych, które znajdują się m.in. w Szczecinie. To duży walor koszalińskiej wystawy.

Wiesław Królikowski, przewodniczący Zarządu Regionu Koszalińskiego „Pobrzeże” NSZZ Solidarność dodał, że wystawa jest przypomnieniem powstania związku, choć niektóre karty jego historii wciąż zostały nieodkryte: -W dzisiejszych czasach trzeba przypominać pewne rzeczy. Na Solidarności spoczywa ten obowiązek. Z kolei IPN odkrywa naszą historię, która jest niezwykle ciekawa i warto ją poznawać.

Dr Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że na jednej z plansz można zobaczyć mapę, która pokazuje skalę protestów w lecie 1980 roku. Dodał, że w dawnym województwie koszalińskim według szacunków Służby Bezpieczeństwa wzięło udział ponad 2,5 tysiąca osób: - Wydaje nam się, jako historykom, że te szacunki są niedowartościowane, a liczba protestujących mogła być jeszcze większa. Jak się później okazało, w 1981 roku Solidarność liczyła nawet 10 milionów członków. To oznacza, że co trzeci Polak był członkiem związku.

Wystawę przed koszalińskim ratuszem można oglądać do 20 lipca.

red./rż

Posłuchaj

Wiesław Królikowski, przewodniczący Zarządu Regionu Koszalińskiego „Pobrzeże” NSZZ Solidarność Mateusz Lipko, współautor wystawy dr Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej