fot. gov.pl
Program "Dobry start", w ramach którego, na każde uczące się dziecko można otrzymać 300 zł na wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego, to poważne wsparcie dla polskich rodzin; jego roczny koszt to 1,5 mld – powiedziała w środę szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wskazała w Programie I Polskiego Radia, że od środy wniosek o świadczenie można składać online przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Od 1 sierpnia wnioski będzie też można składać w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Maląg przypomniała, że świadczenie "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku dla każdego ucznia, do ukończenia 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód.

- Świadczenie pomaga rozpocząć rok szkolny spokojnie. To potężne wsparcie dla rodzony - oceniła.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że program funkcjonuje trzeci rok. - W sumie przez te trzy lata jego koszt to 4,5 mld zł. Trzy miliardy to poprzednie dwa lata, w tym roku w budżecie mamy 1,5 mld zł - podała. Minister wskazała, że złożenie wniosku w wersji elektronicznej bardzo przyspiesza jego realizację. - Zachęcamy do korzystania z drogi elektronicznej – powiedziała.

PAP/od