fot. UM Sianów
Budynek powstanie w ramach projektu „Podniesienie jakości przestrzeni placu pod Lipami”.

Na realizację Centrum Nauki, Gmina pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 2,26 mln zł. Szacowana wartość inwestycji to 5,13 mln zł.

- Niebawem w centrum Sianowa będzie plac budowy i uzupełnienie niekompletnej starówki obiektem na potrzeby nauki. To będzie piękny, nowoczesny budynek ze szklaną elewacją nawiązującą do zabytkowego charakteru unikatowego sianowskiego rynku. Będą tu też laboratoria i tętniąca życiem baśniowa fabryka energii i wiedzy. Tutaj chce się odkrywać, dziwić i zachwycać otaczającym światem. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń posiadającą niezwykły klimat - powiedział Maciej Berlicki, pomysłodawca Centrum Nauki.

Jak dodał, odwiedzający będą mogli znaleźć się na chwilę w innym czasie i rzeczywistości: - Wszystko po to, aby poczuć jeszcze większą ciekawość świata.

Obok nowo powstałego Budynku Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Sianowie, zmodernizowanego Kina Zorza i zaadaptowanego (z danej Szkoły Podstawowej nr 1) Dziennego Domu Senior+ i Klubu Senior+, powstanie placówka o charakterze edukacyjno-eksperymentalnym, skierowana do wszystkich mieszkańców Sianowa i regionu. Na placu pod Lipami, w miejscu obecnego pomnika „Dziewczynki z zapałkami”, zaprojektowany zostanie budynek o pow. ok. 660 metrów kwadratowych składający się z dwóch kondygnacji i poddasza.

Będzie nawiązywać do przyjętego układu zagospodarowania przestrzennego tej części miasta. W budynku zaprojektowane zostaną m.in. laboratoria i stanowiska interaktywne, dzięki nim uczestnicy warsztatów będą mogli przeprowadzać szereg ciekawych doświadczeń i eksperymentalnie badać różne zjawiska z dziedzin nauk przyrodniczych i matematycznych. Inwestycja realizowana będzie w latach 2020-2021 w formule „zaprojektuj i wybuduj”, a jej wykonawcą będzie firma LK INWEST z Wrocławia.

red./rż

fot. UM Sianów