fot. pixabay.com
Strefa płatnego parkowania powinna być ponownie uruchomiona od 1 września – poinformował w czwartek podczas wideokonferencji prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Do końca sierpnia nie będzie poboru opłat za postój. To konsekwencja wprowadzenia zmian w ogłoszonym ponownie przetargu.

- 1 września jest datą uruchomienia strefy płatnego parkowania. Nie zgodziliśmy się na pierwszą ofertę, którą otrzymaliśmy. Ona była niekorzystna dla samorządu (oferent zadeklarował kwotę 5 mln zł 880 tys. zł, podczas gdy zamawiający chciał wydać 4 mln zł - PAP). Stąd powtórzono przetarg, a procedury zamówień publicznych są bezwzględne - powiedział Jedliński.

W powtórzonym w maju postępowaniu, pierwotnie ogłoszonym w lutym i unieważnionym w kwietniu, Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie dokonał zmian treści w zakresie m.in. terminu obowiązywania umowy z pięcioletniego na czteroletni oraz terminu złożenia i otwarcia ofert. Przetarg miał być rozstrzygany 23 czerwca. Sprostowanie wprowadzonych modyfikacji ogłoszono dopiero 22 czerwca. W efekcie termin składania ofert został przedłużony do 7 lipca, a wyłoniony operator powinien rozpocząć obsługę strefy 1 września 2020 r. i prowadzić ją do 31 sierpnia 2024 r.

Do końca sierpnia 2020 r. w SPP nie będzie poboru opłat.

Prezydent Koszalina poprosił w czwartek kierowców, którzy kolejny miesiąc będą mogli korzystać z SPP bezpłatnie, by nie blokowali całego śródmieścia, by nie pozostawiali samochodów na całe dnie czy tygodnie, bo takie sygnały do niego docierają.

Pobieranie opłat w koszalińskiej SPP Jedliński zawiesił najpierw na okres od 23 marca do 31 maja. Wówczas decyzję uzasadniał stanem pandemii. Następnie, podając ten sam powód, przedłużył ją do końca czerwca.

Obecnie w SPP w Koszalinie wyznaczonych jest 608 płatnych miejsc postojowych oraz 48 przeznaczonych dla pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych lub posiadających kartę parkingową. Od sierpnia SPP powiększy się o blisko 200 dodatkowych miejsc płatnego postoju.

Zgodnie z przyjętą jeszcze w grudniu 2019 r. uchwałą radnych miejskich, gdy strefę przejmie nowy operator, wzrosną też ceny opłat za parkowanie. Za pierwsze pół godziny postoju trzeba będzie zapłacić 1 zł (było 0,60 zł), za pierwszą godzinę oraz czwartą i każdą następną - 2 zł (było 1,20 zł). Koszt drugiej godziny parkowania wyniesie 2,40 zł (było 1,40 zł), a trzeciej - 2,80 zł (było 1,60 zł). To średnio wzrost dotychczas obowiązujących stawek o blisko 70 proc.