Fot. prk24.pl
Zdaniem wiceszefa MSWiA oraz koszalińskiego posła PiS, który w piątek był gościem porannego „Studia Bałtyk”, wybór innego kandydata grozi wetowaniem ważnych ustaw, szczególnie tych, mających na celu wyjście Polski z kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

- Dla Polski najważniejsza jest teraz dobra współpraca rządu i prezydenta. A to gwarantuje tylko prezydent Andrzej Duda. Jestem przekonany, że jeżeli ktoś inny zostałby prezydentem, to regularnie wetowałby ważne przy wychodzeniu z kryzysu ustawy. Polakom wojna na górze naprawdę - szczególnie teraz - nie jest potrzebna - powiedział Paweł Szefernaker. 

Zdaniem wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Andrzej Duda w czasie swojej prezydentury pokazał, że jest - jak głosi jego hasło wyborcze - „prezydentem polskich spraw” i reprezentuje wszystkich Polaków: - Prezydent odwiedził wszystkie powiaty w Polsce. Odbył tysiące rozmów i spotkań, a one przekuły się na konkretne propozycje legislacyjne w czasie prezydentury. W moim przekonaniu, spotkania z wyborcami są coraz ważniejsze. Jako społeczeństwo potrzebujemy tych bezpośrednich relacji z osobami, które podejmują decyzje w naszym imieniu.

Polityk mówił także o tzw. tarczy samorządowej, w ramach której rządową pomoc otrzymają wszystkie samorządy w kraju: - Ministerstwo Finansów wyliczyło, że ubytki w kasach samorządów spowodowane przez pandemię koronawirusa, np. z tytułu mniejszych wpływów podatkowych, wyniosą łącznie ok. 4 miliardy złotych. Rząd Zjednoczonej Prawicy kładzie na stół 6 miliardów - 5 miliardów dla gmin i miliard dla powiatów. To pieniądze na inwestycje, które samorządy planowały, a zmuszone były z nich zrezygnować w wyniku pandemii. Pieniądze trafią do wszystkich samorządów. Najmniejsze dotacje to pół miliona złotych, a największe to 93 miliony, które trafią do największych miast. Kryterium przyznania tych pieniędzy będzie liczba i wartość zaplanowanych przed pandemią inwestycji w danym samorządzie. Mam nadzieję, że Senat przyjmie tę ustawę jak najszybciej.

Aleksandra Kupczyk zapytała polityka także m.in. o: ocenę najnowszych sondaży wyborczych, akcję „Bitwa o wozy”, w ramach której MSWiA sfinansuje wozy strażackie dla gmin o najwyższej frekwencji wyborczej oraz o wprowadzony przez MSWiA na czas wyborów alert cybernetyczny.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/ar

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk z ministrem Pawłem Szefernakerem