fot. Przemysław Grabiński
Senator Platformy Obywatelskiej z Piły Adam Szejnfeld przygotował projekt ustawy, który - jak zapewnia - ma wzmocnić wsparcie dla obywateli, pracodawców i pracowników w czasie kryzysu wywołanego epidemią.

Dziś parlamentarzysta zaprezentował w Pile główne założenia tego pakietu. Jak mówi senator, ustawa być uzupełnieniem rządowej tarczy antykryzysowej: - Są przepisy, które naprawiają rozwiązania w tarczach rządowej i te, których w ogóle w systemie polskiego prawa nie ma. Chciałbym, aby moja ustawa dobrze uzupełniała rządowe.

Przygotowany przez Adama Szejnfelda projekt zawiera kilkadziesiąt rozwiązań, które - jak przekonuje parlamentarzysta - mają pomóc obywatelom i przedsiębiorcom w walce z wywołanym przez epidemię kryzysem. Jeden z zapisów przewiduje skrócenie czasu zwrotu VAT-u dla firm.

- Firmy muszą zaciągać kredyty, by utrzymać płynność finansową. Propinację więc, by na czas trwania epidemii skracać czas zwrotu nadpłaconego VAT-u do 14 dni - powiedział Szejnfeld.

W propozycjach jest też mowa m.in. o zawieszeniu na czas epidemii zakazu handlu w niedzielę. Jak mówi Adam Szejnfeld, koszty poszczególnych rozwiązań wahają się od kilkudziesięciu milionów do kilku miliardów złotych.

Zdaniem parlamentarzysty pieniądze na ten cel powinny znaleźć się w budżecie państwa. Ustawa miałaby obowiązywać w czasie stanu epidemii i 90 dni po jego ustaniu. Projekt w przyszłym tygodniu ma trafić do „laski marszałkowskiej”.

pg/rż

Posłuchaj

Adam Szejnfeld: jeden z zapisów mojego projektu ustawy przewiduje skrócenie czasu zwrotu VAT-u dla firm
Adam Szejnfeld: moja ustawa jest uzupełnieniem tarcz antykryzysowych