fot. pxhere.com
Nadwagę ma już ponad połowa rodaków, aż 27 procent osób jest otyłych. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jeśli czegoś nie zmienimy, to będzie coraz gorzej, a nie jest tylko kwestia estetyki.

Z powodu nadmiaru kilogramów 22 mln Polaków choruje - głównie na cukrzycę, nadciśnienie, często także na nowotwory. Zapytaliśmy dietetyczkę Ewę Czarniak, czy osoby, które do niej przychodzą po pomoc, chcą być przede wszystkim szczuplejsze, czy głównie zdrowe.

materiał Joanny Lejtan

Przeszła zmniejszenie żołądka i szereg zabiegów towarzyszących, ale jest przekonana, ze dobrze zrobiła, że jej życie stało się łatwiejsze, a samopoczucie - zdecydowanie lepsze. Wysłuchaliśmy historii kobiety walczącej o swoje zdrowie.

materiał Grażyny Preder

Ostatecznością w leczeniu otyłości, są operacje bariatryczne - to metoda leczenia dla osób chorych na tzw. otyłością olbrzymią. Aby poddać się takiemu zabiegowi nieodpłatnie, trzeba dostać od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie do chirurga bariatry. Dopiero ten specjalista może ustalić, czy konieczny jest zabieg i ustalić rodzaj operacji bariatrycznej. Jak przebiegają takie operacje i kto może z nich skorzystać? O tym mówi chirurg Mateusz Wityk.

materiał Mirosławy Hopf